Międzypokoleniowe Kluby Aktywności – czyli sposób Fundacji Fundusz Lokalny SMK na integrację społeczną osób starszych

eMKA Miedzypokoleniowe kluby aktywnosci
Fundacja Fundusz Lokalny SMK 30.12.2014 r. zakończyła realizację projektu społecznego pn. Międzypokoleniowe Kluby Aktywności. Zakończenie w formie Senioriady na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu przyniósł wiele wzruszeń jakie się wyzwoliły po ponad półrocznej współpracy w ramach 4 klubów MKA. Pomysł inicjatywy został sfinansowany z otrzymanej dotacji z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej wramach Rzadowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014 - 2020. Łaczna wielkość wsparcia finansowego i osobowego wyniosła ponad 100 tyś. PLN, zaś jego realizacja obyła się w okresie maj-grudzień 2014.

Czytaj więcej: Międzypokoleniowe Kluby Aktywności – czyli sposób Fundacji Fundusz Lokalny SMK na integrację...

eMKA z wizytą w Krakowie

18 października 2014 uczestnicy Międzypokoleniowych Klubów Aktywności z Suchorzowa, Koprzywnicy, Jastkowic i Gorzyc wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzenie dawnej stolicy Polski oraz obejrzenie spektaklu teatralnego. Ponad 80 uczestników  zwiedziło Centrum Jana Pawła II-nowo powstały obiekt upamiętniający postać Naszego Świętego, następnie trasą królewską przemierzało Kraków zapoznając się z jego historią i zabytkami. Po obiedzie i chwili odpoczynku seniorzy i wolontariusze  udali się do Teatru im. Juliusza Słowackiego na sztukę S. Mrożka pt „Karnawał- czyli pierwsza żona Adama”. Późnym wieczorem zmęczeni, ale z bagażem nowych doświadczeń i wspomnień uczestnicy wrócili do swoich domów.

Wyjazd został sfinansowany z programu ASOS realizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny SMK.

eMKA - Za nami Warszawa przed nami Kraków

Seniorzy i wolontariusze z Międzypokoleniowych Klubów Aktywności działających w Koprzywnicy, Suchorzowie, Jastkowicach i Gorzycach w ostatnich dniach września zwiedzali Stolicę. Głównym celem podróży było odwiedzenie Sejmu. Uczestnicy mieli możliwość zasiąść w sejmowych fotelach, które, mam wrażenie, bardzo im pasowały. Zdecydowali się jednak opuścić ten zacny gmach, ponieważ już za tydzień wyruszają na podbój Krakowa.

Projekt finansowany z Programu ASOS realizowanego prze FFL SMK.

ASOS - Seniorzy w akcji

Seniorzy w akcji

Międzypokoleniowe Kluby Aktywności (MKA) to nowy projekt Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Projekt obejmuje utworzenie 4 klubów aktywności, które uaktywniać będą seniorów i młodzieżowych wolontariuszy.

Na wdrożenie klubów Fundacja uzyskała dotację w kwocie 120 PLN w otwartym konkursie ofert, zajmując  15 miejsce rankingowe wśród 200 projektów wybranych do dofinansowania  z listy ponad 2500 złożonych wniosków. Projekt realizowany będzie w ramach rządowego programu Aktywność Społeczna Osób Starszych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i fundacyjnego programu „Młodzi gniewni dla nas pewni”, rozwijając naszą akcję eMKA (Młodzieżowe Kluby Aktywności) oraz Klub Wolontariusza FFL SMK.

Już niedługo ogłosimy listę gmin i organizacji, z którymi w partnerstwie wdrożymy ten innowacyjny i potrzebny w naszym regionie projekt.

Opracował:

Stanisław Baska - Koordynator projektu